Szczekanie psa: jak oduczyć psa szczekania. Skuteczne porady

Twój pies ciągle szczeka i zaczyna Ci...
Szczekanie psa na spacerze

Szczekanie psa: jak oduczyć psa szczekania. Skuteczne porady

luty 02/Joanna Uszok/poradnik

Twój pies ciągle szczeka i zaczyna Ci to przeszkadzać? Zanim zabierzesz się za rozwiązywanie problemu warto, abyś odkrył jego przyczynę. Już na samym początku zdradzę Ci sekret. Rzadko kiedy pies szczeka bez powodu. Zerknij na listę poniżej:

 • pies szczeka, gdy zostaje sam w domu lub w nocy;
 • pies szczeka na ludzi;
 • na inne psy;
 • gdy tylko ktoś zapuka lub zadzwoni do drzwi;
 • lub gdy się czegoś przestraszy.

Któreś z powyższych brzmi znajomo? Założę się, że tak. Dzisiaj poznasz odpowiedź na pytanie "co zrobić, żeby pies nie szczekał". A więc, do dzieła!


Spis treści:

 1. Dlaczego pies szczeka?
 2. Co chce nam przekazać szczekający pies?
 3. Jak uciszyć psa?
 4. Sposoby na szczekanie psa:

 

Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie było, jest i będzie jednym z głównych sposobów naszych czworonożnych przyjaciół na komunikację z otoczeniem. Psy porozumiewają się również za pomocą wielu innych dźwięków. Są to:

 • wycie,
 • warczenie,
 • dyszenie i wzdychanie,
 • piszczenie i skomlenie,
 • skowyt.

Pies szczeka bez powodu

Każdy z nich znaczy coś innego. Jednak w połączeniu z mową ciała i zachowaniem tworzą przekaz, który inne psy doskonale rozumieją. Każdy z nas powinien zapoznać się z mową ciała psa i starać się ją zrozumieć. Psy chętnie szczekają do siebie... zwłaszcza, gdy nie mogą się porozumieć w żaden inny sposób. Przykład? Gdy na osiedlu zacznie wyć jeden pies, nie trzeba długo czekać na reakcję łańcuchową wśród jego pobratymców. To jednak nie wszystko!

Ludzie przez wieki trenowali psy w jednym celu: aby szczekały. Powodów było wiele: od sygnalizowania o zbliżających się obcych czy dzikich zwierzętach, po wsparcie na polowaniach. Teraz jednak takie zachowanie wcale nie jest pożądane. Wystarczy wyobrazić sobie psa szczekającego cały dzień w mieszkaniu w bloku, podczas gdy jego właściciele wyszli do pracy. Koszmar! Chcesz znaleźć rozwiązanie swych problemów? Najpierw musisz poznać odpowiedź na poniższe pytanie. Pamiętaj jednak, że rasy np. stróżujące zostały do tego stworzone więc przed wyborem rasy psa dokładnie zapoznaj się z jego predyspozycjami. Oprócz literatury warto skontaktować się z posiadaczami danej rasy w celu zweryfikowania informacji.

 

Co chce nam przekazać szczekający pies?

To zależy. Szczekanie pozwala naszym pupilom wyrazić wiele różnych emocji. Ważne jest, aby zrozumieć powód, dla którego pies szczeka w danej sytuacji. A tych może być wiele:

 • Radość – np. gdy jego ukochany właściciel wraca do domu lub podczas zabawy;
 • Podekscytowanie – np. gdy zaczynamy się ubierać, chwytamy za smycz i pytamy psa, czy nie chce wyjść na spacer. Szczeka na inne psy lub ludzi. Nasz podopieczny sygnalizuje nam, że zbliża się ktoś obcy i potencjalnie niepożądany. Pokazuje nam, że w razie czego jest zwarty i gotowy do działania.
 • Ostrzeżenie – samo zbliżanie się kogoś obcego to nie powód do zaniepokojenia psa. Jeżeli jednak nasz pupil w jakiś sposób poczuje się zagrożony, to szczekanie może być ostrzeżeniem. Najeżona sierść, napięte mięśnie, sztywna postawa i szczekanie połączone z warczeniem stanowią jasny komunikat. "Lepiej się do mnie nie zbliżaj, bo nie zawaham się zaatakować!". Nad takim zachowaniem niezwłocznie należy pracować.
 • Groźba – Pies ma tutaj jeden cel: wystraszyć inne zwierze lub obcą osobę. Jeśli go zignorujemy, przyparty do muru może zaatakować.
 • Znudzenie i frustracja – psy bardzo często szczekają, gdy czują się znudzone, samotne, zaniedbane lub opuszczone. I to jest właśnie powód, dla którego pies szczeka w domu. Dłuższe przebywanie w samotności, zwłaszcza niesamodzielnych psów, może sprawić, że szczekanie z czasem ustąpi miejsca tęsknemu skowytowi lub zawodzeniu.

CZYTAJ TAKŻE:


Jak uciszyć psa?

Jak widzisz, szczekanie jest dla psa niczym mowa dla człowieka. Pies szczeka w wielu sytuacjach, by wyrazić różne emocje i coś zasygnalizować. Próbując zabronić mu szczekania, to tak jakbyś chciał zabronić człowiekowi mówienia. Zupełnie inną sprawą jest natomiast uciążliwe szczekanie psa. Pies szczeka na wszystko lub przeciwnie - bez jasnego powodu, a do tego długo i głośno? To jak najbardziej sygnał do działania!

 

Sposoby na szczekanie psa

Jak oduczyć psa szczekania na ludzi i na inne psy?

Jak oduczyć psa szczekania na spacerze

To pytanie, które nurtuje wielu posiadaczy czworonożnych przyjaciół. No właśnie, jak oduczyć psa szczekania na spacerze? W końcu powinien to być czas rozładowania nadmiaru energii, ale na pewno nie w taki sposób!

Moja odpowiedź na te rozterki to wzmocnienie pozytywne i kształtowanie posłuszeństwa... najlepiej od małego. Właściwa socjalizacja to klucz do sukcesu. Należy pracować nad samokontrolą, opanowaniem emocji i poczuciem bezpieczeństwa psa. Szczekanie szczeniaka to objaw, który zignorowany łatwo może przerodzić się we wspomniane w tym wpisie problemy.

Pod żadnym pozorem nie próbuj psa uspokajać głaskaniem lub smakołykiem. Pies odbierze to jako... nagrodę za swoje zachowanie. W przyszłości będzie więc reagował dokładnie tak samo, by zadowolić swojego właściciela. A stąd już tylko krok do niepotrzebnej frustracji.

Jeśli trenowałeś posłuszeństwo i pies zna podstawowe komendy staraj się odwrócić jego uwagę przechodząc w tryb pracy, stanowczo wydawaj komendy w rodzaju "noga", "siad" czy "waruj". Staraj się wyprzedzać reakcje psa i zapobiegać zanim sytuacja się wydarzy.

Gdy już znajdzie się u Twojej nogi, czekaj, aż się uspokoi. Skup go na sobie. Wtedy, i tylko wtedy, nagródź go ulubionym smakołykiem i pochwałą, jeśli nie masz smakołyka nagrodą dla psa będzie Twój dotyk. Niech się nauczy, że to spokój i opanowanie będą w takich sytuacjach nagradzane.

Jeśli nie radzisz sobie w takich sytuacjach niezwłocznie skontaktuj się z profesjonalnym behawiorystą lub instruktorem szkolenia psów. Bagatelizowanie takich zachowań może przerodzić się w poważne problemy.

 

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Odpoczynek w domu

Nieobce Ci szczekanie psa w nocy lub gdy jesteś z nim w domu? W tym wypadku problem jest najczęściej jeden: nuda, chęć zwrócenia na siebie uwagi właściciela i gromadząca się w pupilu frustracja.

Musisz się w tym miejscu uczciwie zastanowić, czy aby na pewno poświęcasz swojemu psu tyle uwagi i czasu, ile potrzebuje. Być może szczekanie jest próbą Twojego psa wprowadzenia chociaż takiego urozmaicenia do swojego nieciekawego życia?

Jak sobie z tym poradzić? To proste. Po prostu zaserwuj swojemu pupilowi odpowiednią porcję spacerów przyprawionych aktywną rozrywką.

Po pierwsze i najważniejsze, zadbaj o spacery:

 • wystarczająco częste,
 • wystarczająco długie,
 • wystarczająco urozmaicone.

Po drugie, zadbaj o odpowiednie zabawy dla psa. Miej kontrolę nad tą zabawą. Nie jestem zwolennikiem zostawiania psa samego z zabawką. Istnieje szereg niebezpieczeństw dla zdrowia psa jak zadławienie, uduszenie, połknięcie niebezpiecznych elementów.

Po trzecie, rozważ wzbogacenie spacerów o ciekawe psie sporty, przed ich rozpoczęciem dokładnie zapoznaj się jak dany sport powinno się trenować i zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę, aby zminimalizować ryzyko kontuzji.


Mało? Więcej dowiecie się z osobnych artykułów na naszym blogu! W pierwszej kolejności przeczytajcie następujące wpisy:


W drugiej kolejności – zacznijcie działać!

Dlaczego pies szczeka

A może pies szczeka, jak zostaje sam w domu? Najczęściej powodem jest zaniepokojenie o to, gdzie zniknęli jego właściciele lub strach przed samotnością. Efektem takich emocji mogą być nie tylko zdenerwowani sąsiedzi, ale też obdrapane drzwi i zdemolowane mieszkanie. Pogryzione kable i cenne elementy wyposażenia domu. Lepiej nie bagatelizować problemu.

Wyobraźmy sobie taką sytuację... Maleńka psia kuleczka zostaje członkiem naszej rodziny. Bierzemy sobie urlop w pracy, spędzamy z psiakiem 24 godziny na dobę, maluch jest z nami cały czas i chodzi za nami wszędzie, nawet do toalety. Mija czas wspaniałego urlopu i pora wracać do pracy. I co? Nagle szczeniak zostanie na 8 godzin sam w domu? Czy to nie straszne? Dla nas to nic strasznego – to normalne, trzeba pracować, ale dla malucha ta normalność to spędzanie z opiekunem 24h. Uczmy psa zostawania samemu w domu od samego początku, stopniowo wydłużając czas naszej nieobecności. W przeciwnym razie będzie gigantyczny problem zagrażający zdrowiu i życiu psa.

Stopniowo przyzwyczajaj psa do takich sytuacji i pokaż mu, że nie ma się czego bać. Możesz zacząć od zamykania go w pokoju obok. Gdy zacznie szczekać, każ mu się uspokajać. Ciszę nagradzaj i pochwalaj. Naucz psa, że dom to miejsce w którym się wycisza i uspokaja, po prostu odpoczywa.

Zalecam wprowadzenie klatki kenelowej, która będzie bezpiecznym schronieniem i azylem dla psa. Klatka to nie znęcanie się nad psem, to często doskonałe rozwiązanie. Przeczytaj więcej o tym, jak wprowadzić psu klatkę i jak stopniowo ją budować.

 

Jak oduczyć psa szczekania na dzwonek lub gdy ktoś puka?

Tutaj schemat postępowania jest ten sam. Nagradzaj pożądane zachowania i uważaj, by omyłkowo nie wzmacniać właśnie tych negatywnych! Pamiętaj, że dla psa głaskanie i uspokajanie będzie oznaczało pochwałę, a tym samym – zachętę do dalszego ujadania. Za każdym razem, gdy ktoś Cię odwiedza, Twój pies zaczyna hałasować? Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim przyzwyczaj psa do niepokojących go dźwięków. Pupil musi być świadomy, że są one czymś naturalnym. A skoro są czymś normalnym, to nie ma powodu, by na nie reagować szczekaniem. Nagraj sobie dźwięk dzwonka na komórkę i przeprowadzaj treningi.

Możesz też przywoływać do siebie psa i stanowczo kazać mu obok siebie usiąść. Gdy pies się uspokoi i przestaje hałasować – pochwal go i wzmocnij efekt psim smakołykiem. Z czasem problem szczekania ustąpi. Pies dostrzeże, że tylko spokój i opanowanie są przez nas nagradzane. Ciężka, konsekwentna praca zawsze popłaca.

Doskonale sprawdza się komenda "na miejsce" – pies za Twoim pozwoleniem może podejść i przywitać się z gośćmi.

Komenda na miejsce
Komenda "na miejsce"

Co zrobić, by pies nie szczekał w niepożądanych sytuacjach? Na to pytanie już znasz odpowiedź. Teraz wszystko zależy od Ciebie i Twojego podejścia. Znaczenie ma też rasa psa i jego charakter. Niektórzy właściciele będą się musieli po prostu uzbroić w znacznie więcej cierpliwości. Trudy szkolenia osłodzi nam cisza, spokój i posłuszeństwo psa. A kto wie, może jakiś wdzięczny sąsiad wpadnie z czekoladą?

A może Twoim problemem nie jest szczekanie psa, ale wycie? W takim razie koniecznie przeczytaj:"Dlaczego pies wyje?"Zobacz również


Komentarze/ 5

 • Obrazek użytkownika aleksandra nowak
  aleksandra nowak
  Maj 17, 2019, 23:26-odpowiedz

  piesek szczeka mi na kazdego kto wchodzi do domu nawet na swojch,i na klatce jak schodzimy to samo,nie wiem co robic,budzi mi dzieci i sasiedzi tez juz zle patrza,a ma dopiero 5miesiecy

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  Maj 22, 2019, 17:19-odpowiedz

  polecam konsultację z behawiorystą/instruktorem szkolenia psów. To poważny problem nad którym trzeba szybko rozpocząć pracę. Każdy przypadek jest inny i szczekanie wynika z innej przyczyny, którą jak najszybciej należy znaleźć.

 • Obrazek użytkownika XC
  XC
  cze 15, 2019, 22:07-odpowiedz

  A ja chcę uciszyć psa który szczeka na mnie zza drzwi. To strasznie wkurzające. Byle co stuknie czy skrzypnie na klatce, ktoś przejdzie obok i zaczyna się nieznośne kłapanie mordą! To jakieś małe gówno.

 • Obrazek użytkownika Asia
  Joanna Uszok
  lip 02, 2019, 09:45-odpowiedz

  Warto porozmawiać z właścicielem tego psiaka i dojść do porozumienia.

 • Obrazek użytkownika Asia
  Joanna Uszok
  lip 02, 2019, 09:52-odpowiedz

  Pies może szczekać, kiedy komunikuje swoje potrzeby - takie zwrócenie właścicielowi uwagi, że coś jest nie tak. Natomiast kiedy pies namiętnie szczeka z ekscytacji, strachu czy wymusza uwagę właścicieli wtedy pojawia się problem i należy nad tym zapanować. Im psiak będzie starszy tym problem będzie się pogłębiał i będzie trudniej cokolwiek zrobić. Należy znaleźć przyczynę dlaczego piesek w taki, a nie inny sposób się zachowuje i jak najszybciej rozpocząć pracę/trening z psem. Nie chodzi o to, aby pies od liniki siadał przy nodze, tylko żeby poznać zasady prawidłowej komunikacji z psem i reagować na pojawiające problemy.


DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Kategorie
Ostatnie wpisy
Tagi
aktywnie z psem american staffordshire terrier amstaff aport bażantowo biegam z psem biznes BizneswomanRoku bouvier bouvier des flanders bullterier bulterier miniaturowy cane corso canicross cavalier chow chow coape diy dogtrekking dziennik zachodzni flirt pole foksterier gdy pies ciągnie na smyczy gdzie się wybrać na spacer z psem w Katowicach golden retriever groźny pies gryzak hałda hodowla hotel hotel dla psów hotel dla psów katowice hotel dla psów katwice idealny spacer JRT katowice kinga wu photo klatka kocham mojego psa konkurs labrador las luźna smycz mata węchowa miejsca na spacer miejsce dla psa miejsce przyjazne psom miejscówki morze najlepszy pies nauka chodzenia na smyczy nauka pływania nosework nowofundland opieka nad psem opiekun zwierząt osobowość roku otel owczarek owczarek niemieci owczarek niemiecki park pasja perra petsi petsitter petsitter katowice petsitter Katowicw Pies pies ciągnie na smyczy pies goni ogon pies gryzie pies gryzie ogon pies nad wodą pies sportowy pies to nie zabawka pies uczy się pływać pies w mieście pitbull pitbull red nose pociąg podróż podróż z psem pogryzienia polski owczarek nizinny posłuszeństwo potrzeba przestrzeni pozytywne wzmacnianie praca węchowa praca z psem prawidłowy spacer prezent na święta problemy z chodzeniem na smyczy przepisy prawa psie sporty pływanie red nose relacja rottweiler roxi rozwój psa seter irlandzki silesia city center sledy smycz śnieg socjalizacja spacer spacer grupowy spacer indywidualny spacer z petsitterem spacer z psem spacerowanie z psami spaceruj z psem spacerujzpsem spacery z psami spacery z psami w Katowicach spacerzpsem spcer sport spring pole sprzęt dla psa StaćMnieNaSukces staffik strefa biznesu SukcesPisanySzminką święta sylwetka psa sytuacje na spacerach szarpak szarpak dla psa szczeniak szczęśliwy pies szkolenie psa teqi the yellow dog project trening trening z psem trenuje z moim psem trenuje z psem trenuje ze swoim psem ttb wąchanie wakacje z psem weight pulling więź więź z psem woda wycieczka z psem wyprowadzanie psów wyprowadzanie psów katowice york yorkshire terrier zabawa zabawa edukacyjna zabawa z psem zabawka dla psa zabawka edukacyjna zadowolony pies zaufanie zawód petsittera zdrowy pies zima żółta wstążka zrób to sam zrównoważony rozwój psa
Podoba Ci się to co robię?

Sprawdź moją ofertę oraz skontaktuj się.
Zapraszam też do polubienia profilu na FB oraz obserwacji Instagrama, żeby być na bieżąco :)

Teqi

Chcesz na bieżąco śledzić szczęśliwe życie wizytówki PETSI – Teqi?
Obserwuj jej przygody na Instagramie @tetkateqi_amstaff

Szafirkowo-rubinowe

Obserwuj przygody na Instagramie @szafirkowo_rubinowe