Szczekanie psa: jak oduczyć psa szczekania. Skuteczne porady

Twój pies ciągle szczeka i zaczyna Ci...
Szczekanie psa na spacerze

Szczekanie psa: jak oduczyć psa szczekania. Skuteczne porady

luty 02/Joanna Uszok/PORADY

Twój pies ciągle szczeka i zaczyna Ci to przeszkadzać? Zanim zabierzesz się za rozwiązywanie problemu warto, abyś odkrył jego przyczynę. Już na samym początku zdradzę Ci sekret. Rzadko kiedy pies szczeka bez powodu. Zerknij na listę poniżej:

 • pies szczeka, gdy zostaje sam w domu lub w nocy;
 • pies szczeka na ludzi;
 • na inne psy;
 • gdy tylko ktoś zapuka lub zadzwoni do drzwi;
 • lub gdy się czegoś przestraszy.

Któreś z powyższych brzmi znajomo? Założę się, że tak. Dzisiaj poznasz odpowiedź na pytanie "co zrobić, żeby pies nie szczekał". A więc, do dzieła!


Spis treści:

 1. Dlaczego pies szczeka?
 2. Co chce nam przekazać szczekający pies?
 3. Jak uciszyć psa?
 4. Sposoby na szczekanie psa:

 

Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie było, jest i będzie jednym z głównych sposobów naszych czworonożnych przyjaciół na komunikację z otoczeniem. Psy porozumiewają się również za pomocą wielu innych dźwięków. Są to:

 • wycie,
 • warczenie,
 • dyszenie i wzdychanie,
 • piszczenie i skomlenie,
 • skowyt.

Pies szczeka bez powodu

Każdy z nich znaczy coś innego. Jednak w połączeniu z mową ciała i zachowaniem tworzą przekaz, który inne psy doskonale rozumieją. Każdy z nas powinien zapoznać się z mową ciała psa i starać się ją zrozumieć. Psy chętnie szczekają do siebie... zwłaszcza, gdy nie mogą się porozumieć w żaden inny sposób. Przykład? Gdy na osiedlu zacznie wyć jeden pies, nie trzeba długo czekać na reakcję łańcuchową wśród jego pobratymców. To jednak nie wszystko!

Ludzie przez wieki trenowali psy w jednym celu: aby szczekały. Powodów było wiele: od sygnalizowania o zbliżających się obcych czy dzikich zwierzętach, po wsparcie na polowaniach. Teraz jednak takie zachowanie wcale nie jest pożądane. Wystarczy wyobrazić sobie psa szczekającego cały dzień w mieszkaniu w bloku, podczas gdy jego właściciele wyszli do pracy. Koszmar! Chcesz znaleźć rozwiązanie swych problemów? Najpierw musisz poznać odpowiedź na poniższe pytanie. Pamiętaj jednak, że rasy np. stróżujące zostały do tego stworzone więc przed wyborem rasy psa dokładnie zapoznaj się z jego predyspozycjami. Oprócz literatury warto skontaktować się z posiadaczami danej rasy w celu zweryfikowania informacji.

 

Co chce nam przekazać szczekający pies?

To zależy. Szczekanie pozwala naszym pupilom wyrazić wiele różnych emocji. Ważne jest, aby zrozumieć powód, dla którego pies szczeka w danej sytuacji. A tych może być wiele:

 • Radość – np. gdy jego ukochany właściciel wraca do domu lub podczas zabawy;
 • Podekscytowanie – np. gdy zaczynamy się ubierać, chwytamy za smycz i pytamy psa, czy nie chce wyjść na spacer. Szczeka na inne psy lub ludzi. Nasz podopieczny sygnalizuje nam, że zbliża się ktoś obcy i potencjalnie niepożądany. Pokazuje nam, że w razie czego jest zwarty i gotowy do działania.
 • Ostrzeżenie – samo zbliżanie się kogoś obcego to nie powód do zaniepokojenia psa. Jeżeli jednak nasz pupil w jakiś sposób poczuje się zagrożony, to szczekanie może być ostrzeżeniem. Najeżona sierść, napięte mięśnie, sztywna postawa i szczekanie połączone z warczeniem stanowią jasny komunikat. "Lepiej się do mnie nie zbliżaj, bo nie zawaham się zaatakować!". Nad takim zachowaniem niezwłocznie należy pracować.
 • Groźba – Pies ma tutaj jeden cel: wystraszyć inne zwierze lub obcą osobę. Jeśli go zignorujemy, przyparty do muru może zaatakować.
 • Znudzenie i frustracja – psy bardzo często szczekają, gdy czują się znudzone, samotne, zaniedbane lub opuszczone. I to jest właśnie powód, dla którego pies szczeka w domu. Dłuższe przebywanie w samotności, zwłaszcza niesamodzielnych psów, może sprawić, że szczekanie z czasem ustąpi miejsca tęsknemu skowytowi lub zawodzeniu.

CZYTAJ TAKŻE:


Jak uciszyć psa?

Jak widzisz, szczekanie jest dla psa niczym mowa dla człowieka. Pies szczeka w wielu sytuacjach, by wyrazić różne emocje i coś zasygnalizować. Próbując zabronić mu szczekania, to tak jakbyś chciał zabronić człowiekowi mówienia. Zupełnie inną sprawą jest natomiast uciążliwe szczekanie psa. Pies szczeka na wszystko lub przeciwnie - bez jasnego powodu, a do tego długo i głośno? To jak najbardziej sygnał do działania!

 

Sposoby na szczekanie psa

Jak oduczyć psa szczekania na ludzi i na inne psy?

Jak oduczyć psa szczekania na spacerze

To pytanie, które nurtuje wielu posiadaczy czworonożnych przyjaciół. No właśnie, jak oduczyć psa szczekania na spacerze? W końcu powinien to być czas rozładowania nadmiaru energii, ale na pewno nie w taki sposób!

Moja odpowiedź na te rozterki to wzmocnienie pozytywne i kształtowanie posłuszeństwa... najlepiej od małego. Właściwa socjalizacja to klucz do sukcesu. Należy pracować nad samokontrolą, opanowaniem emocji i poczuciem bezpieczeństwa psa. Szczekanie szczeniaka to objaw, który zignorowany łatwo może przerodzić się we wspomniane w tym wpisie problemy.

Pod żadnym pozorem nie próbuj psa uspokajać głaskaniem lub smakołykiem. Pies odbierze to jako... nagrodę za swoje zachowanie. W przyszłości będzie więc reagował dokładnie tak samo, by zadowolić swojego właściciela. A stąd już tylko krok do niepotrzebnej frustracji.

Jeśli trenowałeś posłuszeństwo i pies zna podstawowe komendy staraj się odwrócić jego uwagę przechodząc w tryb pracy, stanowczo wydawaj komendy w rodzaju "noga", "siad" czy "waruj". Staraj się wyprzedzać reakcje psa i zapobiegać zanim sytuacja się wydarzy.

Gdy już znajdzie się u Twojej nogi, czekaj, aż się uspokoi. Skup go na sobie. Wtedy, i tylko wtedy, nagródź go ulubionym smakołykiem i pochwałą, jeśli nie masz smakołyka nagrodą dla psa będzie Twój dotyk. Niech się nauczy, że to spokój i opanowanie będą w takich sytuacjach nagradzane.

Jeśli nie radzisz sobie w takich sytuacjach niezwłocznie skontaktuj się z profesjonalnym behawiorystą lub instruktorem szkolenia psów. Bagatelizowanie takich zachowań może przerodzić się w poważne problemy.

 

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Odpoczynek w domu

Nieobce Ci szczekanie psa w nocy lub gdy jesteś z nim w domu? W tym wypadku problem jest najczęściej jeden: nuda, chęć zwrócenia na siebie uwagi właściciela i gromadząca się w pupilu frustracja.

Musisz się w tym miejscu uczciwie zastanowić, czy aby na pewno poświęcasz swojemu psu tyle uwagi i czasu, ile potrzebuje. Być może szczekanie jest próbą Twojego psa wprowadzenia chociaż takiego urozmaicenia do swojego nieciekawego życia?

Jak sobie z tym poradzić? To proste. Po prostu zaserwuj swojemu pupilowi odpowiednią porcję spacerów przyprawionych aktywną rozrywką.

Po pierwsze i najważniejsze, zadbaj o spacery:

 • wystarczająco częste,
 • wystarczająco długie,
 • wystarczająco urozmaicone.

Po drugie, zadbaj o odpowiednie zabawy dla psa. Miej kontrolę nad tą zabawą. Nie jestem zwolennikiem zostawiania psa samego z zabawką. Istnieje szereg niebezpieczeństw dla zdrowia psa jak zadławienie, uduszenie, połknięcie niebezpiecznych elementów.

Po trzecie, rozważ wzbogacenie spacerów o ciekawe psie sporty, przed ich rozpoczęciem dokładnie zapoznaj się jak dany sport powinno się trenować i zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę, aby zminimalizować ryzyko kontuzji.


Mało? Więcej dowiecie się z osobnych artykułów na naszym blogu! W pierwszej kolejności przeczytajcie następujące wpisy:


W drugiej kolejności – zacznijcie działać!

Dlaczego pies szczeka

A może pies szczeka, jak zostaje sam w domu? Najczęściej powodem jest zaniepokojenie o to, gdzie zniknęli jego właściciele lub strach przed samotnością. Efektem takich emocji mogą być nie tylko zdenerwowani sąsiedzi, ale też obdrapane drzwi i zdemolowane mieszkanie. Pogryzione kable i cenne elementy wyposażenia domu. Lepiej nie bagatelizować problemu.

Wyobraźmy sobie taką sytuację... Maleńka psia kuleczka zostaje członkiem naszej rodziny. Bierzemy sobie urlop w pracy, spędzamy z psiakiem 24 godziny na dobę, maluch jest z nami cały czas i chodzi za nami wszędzie, nawet do toalety. Mija czas wspaniałego urlopu i pora wracać do pracy. I co? Nagle szczeniak zostanie na 8 godzin sam w domu? Czy to nie straszne? Dla nas to nic strasznego – to normalne, trzeba pracować, ale dla malucha ta normalność to spędzanie z opiekunem 24h. Uczmy psa zostawania samemu w domu od samego początku, stopniowo wydłużając czas naszej nieobecności. W przeciwnym razie będzie gigantyczny problem zagrażający zdrowiu i życiu psa.

Stopniowo przyzwyczajaj psa do takich sytuacji i pokaż mu, że nie ma się czego bać. Możesz zacząć od zamykania go w pokoju obok. Gdy zacznie szczekać, każ mu się uspokajać. Ciszę nagradzaj i pochwalaj. Naucz psa, że dom to miejsce w którym się wycisza i uspokaja, po prostu odpoczywa.

Zalecam wprowadzenie klatki kenelowej, która będzie bezpiecznym schronieniem i azylem dla psa. Klatka to nie znęcanie się nad psem, to często doskonałe rozwiązanie. Przeczytaj więcej o tym, jak wprowadzić psu klatkę i jak stopniowo ją budować.

 

Jak oduczyć psa szczekania na dzwonek lub gdy ktoś puka?

Tutaj schemat postępowania jest ten sam. Nagradzaj pożądane zachowania i uważaj, by omyłkowo nie wzmacniać właśnie tych negatywnych! Pamiętaj, że dla psa głaskanie i uspokajanie będzie oznaczało pochwałę, a tym samym – zachętę do dalszego ujadania. Za każdym razem, gdy ktoś Cię odwiedza, Twój pies zaczyna hałasować? Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim przyzwyczaj psa do niepokojących go dźwięków. Pupil musi być świadomy, że są one czymś naturalnym. A skoro są czymś normalnym, to nie ma powodu, by na nie reagować szczekaniem. Nagraj sobie dźwięk dzwonka na komórkę i przeprowadzaj treningi.

Możesz też przywoływać do siebie psa i stanowczo kazać mu obok siebie usiąść. Gdy pies się uspokoi i przestaje hałasować – pochwal go i wzmocnij efekt psim smakołykiem. Z czasem problem szczekania ustąpi. Pies dostrzeże, że tylko spokój i opanowanie są przez nas nagradzane. Ciężka, konsekwentna praca zawsze popłaca.

Doskonale sprawdza się komenda "na miejsce" – pies za Twoim pozwoleniem może podejść i przywitać się z gośćmi.

Komenda na miejsce
Komenda "na miejsce"

Co zrobić, by pies nie szczekał w niepożądanych sytuacjach? Na to pytanie już znasz odpowiedź. Teraz wszystko zależy od Ciebie i Twojego podejścia. Znaczenie ma też rasa psa i jego charakter. Niektórzy właściciele będą się musieli po prostu uzbroić w znacznie więcej cierpliwości. Trudy szkolenia osłodzi nam cisza, spokój i posłuszeństwo psa. A kto wie, może jakiś wdzięczny sąsiad wpadnie z czekoladą?

A może Twoim problemem nie jest szczekanie psa, ale wycie? W takim razie koniecznie przeczytaj:"Dlaczego pies wyje?"Zobacz również


Komentarze/ 22

 • Obrazek użytkownika aleksandra nowak
  aleksandra nowak
  Maj 17, 2019, 23:26-odpowiedz

  piesek szczeka mi na kazdego kto wchodzi do domu nawet na swojch,i na klatce jak schodzimy to samo,nie wiem co robic,budzi mi dzieci i sasiedzi tez juz zle patrza,a ma dopiero 5miesiecy

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  Maj 22, 2019, 17:19-odpowiedz

  polecam konsultację z behawiorystą/instruktorem szkolenia psów. To poważny problem nad którym trzeba szybko rozpocząć pracę. Każdy przypadek jest inny i szczekanie wynika z innej przyczyny, którą jak najszybciej należy znaleźć.

 • Obrazek użytkownika XC
  XC
  cze 15, 2019, 22:07-odpowiedz

  A ja chcę uciszyć psa który szczeka na mnie zza drzwi. To strasznie wkurzające. Byle co stuknie czy skrzypnie na klatce, ktoś przejdzie obok i zaczyna się nieznośne kłapanie mordą! To jakieś małe gówno.

 • Obrazek użytkownika Asia
  Joanna Uszok
  lip 02, 2019, 09:45-odpowiedz

  Warto porozmawiać z właścicielem tego psiaka i dojść do porozumienia.

 • Obrazek użytkownika Anna
  Anna
  cze 28, 2019, 15:22-odpowiedz

  Witam moja 2 letnia suczka York Terrier straszliwie szczekala na inne psy , rozumiem rasa z mania wyzszosci, jednak spacery nie są juz takie straszne jak kaze jej przed wyjsciem usiasc i ubieramy smycz! kiedy widze , ze zachowuje sie jak poparzona niespokojnie wtedy prewencyjnie mowie zeby nie byla „zly pies” grozac palcem, wtedy jest spokojniejsza i za każdym razem spogląda na mnie czy jestem z niej zadowlona ! Wiem ze jest kochana i karna ! Wiem tez, ze wydaje jej sie na ulicy ze jest najwazniejsza ! To tez pokazuje na ogrodzie zadna mucha zaden kot ptak nic nie moze zaklucic jej lub naszego spokoju , ale problem pojawia sie kiedy sasiedzi po lewej wychodza z domu jakby ja poparzylo! Obszczekuje ich strasZnie! Slychac ze ten „szczek”nie jest wscielky, tylko raczej oznajmiajacy i pretensjonalny!!! Bardzo dziwne bo mamy z drugiej str.innych sasiadow Po prawej i na nich nie reaguje ... mam duze problemy o to z siasiadami po lewej! Ciagle mowia o zamknieciu psa wyciszeniu jej glosu lub szkoleniu! Jednak psina jest przekochana i nie stanowi zadnego zagrozenia ! Sama nauczylam ja siadac dawac lapke noga... jednak tego szczekania na nich nie umiem wyciszyc ... zawsze mowie do siebie ucieka wtedy z podkulonym ogonem do siebie! Meczy mnie ta sytuacja bo psiana nie moze swobodnie bawic sie z moja corka! Bawia sie wtedy tez jest glosna ! Nie wiem co robic mam dosc sasiadow pies jest mlody co ma wgole nie szczekac? Pozdrawiam

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  lip 23, 2019, 09:19-odpowiedz

  Pies może szczekać, kiedy komunikuje swoje potrzeby - takie zwrócenie właścicielowi uwagi, że coś jest nie tak. Natomiast kiedy pies namiętnie szczeka z ekscytacji, strachu czy wymusza uwagę właścicieli wtedy pojawia się problem i należy nad tym zapanować. Im psiak będzie starszy tym problem będzie się pogłębiał i będzie trudniej cokolwiek zrobić. Należy znaleźć przyczynę dlaczego piesek w taki, a nie inny sposób się zachowuje i jak najszybciej rozpocząć pracę/trening z psem. Nie chodzi o to, aby pies od liniki siadał przy nodze, tylko żeby poznać zasady prawidłowej komunikacji z psem i reagować na pojawiające problemy.

 • Obrazek użytkownika Anna
  Anna
  lip 12, 2019, 22:30-odpowiedz

  Mój maltańczyk ma 4 miesiace(piesek)i szczeka na kazdego psa na spacerze.Jesli jestem w domu i uslyszy glosniejszy dźwięk z dworu tez szczeka...Szczeka na telewizor jak cos mu nie pasuje-wielokrotnie w ciagu dnia...Nie pomaga nic.Braj slów.

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  sie 28, 2019, 14:32-odpowiedz

  Zalecam spotkanie z instruktorem szkolenia psów i wprowadzić treningi odczulające psa na różne bodźce.

 • Obrazek użytkownika Alex
  Alex
  sie 02, 2019, 05:04-odpowiedz

  Moja suczka ciągle szczeka w nocy na inne psy. Próbowaliśmy już sposobu z ignorowaniem psa, jednak nie przynosi on zadowalających efektów przez bardzo długi czas. Suczka zawsze na noc zostaje na dworze, ma tam budę, nawet nie ma kojca. Zwykle problem zaczyna się jak inne psy zaczynają szczekać, ona zwykle się do nich dołącza.

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  sie 28, 2019, 14:36-odpowiedz

  Próbował Pan spacerów z innymi psami? Każdy na smyczy idący swoim torem i ignorujący drugiego psa? Trudno jest mi ocenić sytuację, gdyż jednak pies zostaje na swoim terenie

 • Obrazek użytkownika Basia
  Basia
  sie 11, 2019, 15:36-odpowiedz

  Mój pies szczeka na spacerze na inne psy i do nich ciągnie. Raz macha ogonem a raz się cały najeża. Dlaczego czasami jest agresywny?

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  sie 28, 2019, 14:39-odpowiedz

  Może to zależy od sygnałów wysyłanych przez drugiego psa. Może zauważyła Pani jakiś schemat, że np na większe psy reaguje inaczej niż na mniejsze lub włochate itd. Może trzeba wzmocnić poczucie bezpieczeństwa psa i zaufanie w relacji przewodnik - pies. Może psiak po prostu ze strachu staje się agresywny. Na każdy przypadek trzeba spojrzeć indywidualnie. Jeśli mogę coś podpowiedzieć to konsultację z doświadczonym instruktorem szkolenia psów, który zauważy gdzie konkretnie jest problem i jak sobie z nim radzić.

 • Obrazek użytkownika Laura
  Laura
  sie 27, 2019, 01:43-odpowiedz

  Moj Sznaucer mini ma 1.5r, miesiąc temu przeprowadziliśmy się i od kilku tygodni nie potrafi zostać w domu sam, tylko ciagle szczeka i wyje gdy wyjde z domu. (Niestety przrprowadzamy się dosyć często) Wczesniej też był taki problem, ale po 5 min od wyjścia już była cisza. Wychodząc zawsze zostawiam jej zabawki ze smakołykami żeby się czymś zajęła, daje jeszcze jednego samakołyka do pyska i odwracam się szybko i wychodze. Gdy wracam do domu nie witam się z nią, póki nie ostudzi emocji. Smakołyki z zabawki czasem są zjedzone czasem nie. Niestety jako szczeniak rzadko zostawała sama, (pracuje w domu) ale jak juz tak się zdarzyło to tylko chwile poszczekała i był spokój . W domu nigdy nic nie zniszczyła. Brak mi już pomysłów jak temu zaradzić...

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  sie 28, 2019, 14:47-odpowiedz

  Z Pani opisu wynika, iż pies nie czuje się bezpiecznie w domu. Jeśli od samego początku nie uczy się psiaka zostawania samemu w domu to bardzo duży błąd, który będzie wymagał dużej dyscypliny i powtórzeń, aby go naprawić. Najprostsze ćwiczenie do wykonania w takiej sytuacji to: odsyła Pani psa na miejsce, ubiera się Pani jak do wyjścia (torebka, buty, kurtka...) wychodzi Pani, zamyka Pani drzwi i po kilku sekundach wraca i nagradza psa jeśli był grzeczny. Z czasem ten czas pozostawienia psiaka samemu w domu trzeba wydłużać. Nie wolno pominąć żadnego kroku z ubieraniem i przekręcaniem kluczy w drzwiach. Niestety ćwiczenie trzeba bardzo często powtarzać od kilku do kilkunastu razy dziennie. Jeśli takie ćwiczenie jest za trudne dla psa należy zacząć od zamykania psa w osobnym pokoju. Niestety tutaj największe znaczenie ma cierpliwość i konsekwencja. Osobiście zalecam jednak konsultację personalną z doświadczoną osobą, która pokaże krok po kroku jak sobie radzić i oceni jak głęboko leży problem.

 • Obrazek użytkownika M. Aleksandra
  M. Aleksandra
  sie 28, 2019, 22:49-odpowiedz

  Mam mlodego Westa - w listopadzie bedzie miala dwa latka. Do tej pory nie bylo z nią problemów, lubiła bawić się z pieskami. Byla na szkoleniu. Jest strasznym alergikiem, dlatego ciężko bylo z nagrodami. Jak na Westa przystało, jest bardzo uparta - nie zrobi nic bez nagrody. Nie moze jeść praktycznie niczego, więc ciężko prowadzić treningi, niektórych nagród (w tym karmy) nie chciala jeść. W tym roku niedawno pojawił się problem - rzuca się na rowery i bardzo szczeka - jest niebezpieczna dla siebie oraz rowerzystów. Trzymamy ja zawsze na smyczy w miejscach, gdzie mogą przejeżdżać rowery. Zaczęła tez szczekać na inne psy i ludzi. Wiemy, ze przez chorobę cierpi, nie chcemy sprawiać jej żadnego więcej bólu. Chcemy tylko, żeby była zdrowa i szczęśliwa. Odwracanie uwagi niestety nie dziala. Czy jest jakis inny sposób, zanim jedyną odpowiedzią bedzie behawiorysta? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  sie 29, 2019, 14:46-odpowiedz

  Ja bym wprowadziła zabawę z przewodnikiem, piłką, szarpakiem, gryzakiem - czymkolwiek co zainteresuje pieska. Należy zacząć od miejsc bezpiecznych i znanych psu - ogród, łąka - spokojne miejsce bez rozproszeń gdzie będziecie mogli skupić się na zabawie. Trzeba bardzo mocno budować motywację na zabawkę i stopniowo! bardzo powoli zwiększać stopień docierających bodźców i rozproszeń. Trzymam kciuki!

 • Obrazek użytkownika Bozena
  Bozena
  wrz 01, 2019, 09:32-odpowiedz

  Witam panią. Mam taki problem .5 dni temu kupiłam 8 miesięcznego yorka piesek jest maleńki miniaturka z czystością jest lekki problem ponieważ pies nie był wyprowadzany na spacery tylko załatwiał się na maty lub koło maty ale z tym walczymy udało mi się już że 3 razy załatwił się na polu natomiast Problem tkwi w tym że mieszkam w bloku i podczas gdy wychodzimy z mieszkania pies strasznie szczeka cały czas szczeka i nie mam na to pomysłu jak go uspokoić, zaznaczę że mamy go od 5 dni i przez te 5 dni przebywał z nami bez przerwy zwłaszcza syn bardzo go głaskał I chodził z nim wszędzie .początkowo przez pierwsze 2 dni myślałam że ten pies w ogóle nie szczeka nie wydobywał z siebie dźwięku . 2 dni temu gdy wróciłam z pracy pomocy szczekał na cały blok i zauważyłam że jak wychodzimy szczeka cały czas. Problem jest taki że ja idę do pracy na 12 godzin a syn do szkoły na ok. 8 lub 9 godzin i nie wiem jak tego psa uspokoić. Proszę o radę

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  wrz 03, 2019, 16:05-odpowiedz

  Niestety przebywanie z psiakiem 24h na dobę po wprowadzeniu go do domu to bardzo duży błąd. Pies czuje się bezpiecznie tylko z człowiekiem, a kiedy nie ma go w domu pies się stresuje i wokalizacja jest najczęstszym efektem stresu jaki przeżywa pies. Należy psa uczyć samodzielności i zostawania samemu w domu. To bardzo długi proces, wymagający cierpliwości i konsekwencji. Należy zacząć od zamykania psa w osobnym pokoju - zostawić mu tam coś do gryzienia, wyjść z pokoju zamknąć drzwi i po chwili wrócić i nagrodzić psa, stopniowo należy wydłużać czas pozostawienia psa samego w pokoju. Kiedy to ćwiczenie nie będzie dla psa problemem należy zwiększać poziom trudności. Następnym etapem jest wychodzenie z domu. Ubiera się Pani jak do pracy (buty, torebka, kurtka) wychodzi Pani na kilka sekund i wraca, tutaj też stopniowo wydłużamy czas pozostawiania psa samego w domu. Jest to proces baaaardzo długi. Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie czy pies ma zapewnioną odpowiednią aktywność fizyczną i czy ma zaspokojone wszystkie potrzeby (wpisy znajdzie Pani na blogu) przed pozostawieniem psa samego w domu. Możne też korzystać z pomocy petsittera, który zabierze psa na spacer podczas Pani nieobecności.

 • Obrazek użytkownika Natalia
  Natalia
  wrz 05, 2019, 20:52-odpowiedz

  Mam 4msc mieszankę Beagle z ojcem nieznanym. Jest to w miarę grzeczny pies, jednak po zmroku ujada dosłownie na wszytko i wszystkich i to czasem takim 'glosem' jakby ktoś jej krzywdę robił ;/ mówienie siad i do mnie (mimo znajomości tych komend) nie działa kompletnie gdyż pies jest zbyt emocjonalnie pochłonięty szczekaniem :(

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  wrz 18, 2019, 21:40-odpowiedz

  Uważam iż problem należy przepracować. Znaleźć przyczynę i odczulać. Najlepiej zrobić to pod okiem specjalisty.

 • Obrazek użytkownika Agnieszka
  Agnieszka
  wrz 11, 2019, 21:18-odpowiedz

  Witam. Mam suczkę yorka 2 latka . Od jakiegoś czasu podczas snu pieska jak ktoś się poruszy w domu ( w drugim pomieszczeniu ) lub za drzwiami albo u sąsiada coś usłyszy to szczeka ale inaczej niż zawsze przy zabawie czy na spacerze , szczeka tak jak by chciała nas ostrzec , zastanawiam skąd się to u niej wzięło ? Dlaczego tak szczeka ( głośniej niż zwykle i agresywnie ) I jak temu zaradzić ? Dodam ze piesek jest poukładany , zostaje sama w domu 6 godz , resztę czasu jej poświęcamy na spacery i zabawy i naukę komend . Pozdrawiam

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  wrz 18, 2019, 21:43-odpowiedz

  Może po prostu się boi i takie szczekanie. Może podczas snu coś ją zbudziło, wystraszyła się i zapamiętała sobie. Trzeba znaleźć przyczynę problemu, a w tym pomoże konsultacja behawioralna z doświadczonym instruktorem.


DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Kategorie
Ostatnie wpisy
Tagi
aktywnie z psem american staffordshire terrier amstaff aport bażantowo biegam z psem biznes BizneswomanRoku bouvier bouvier des flanders bullterier bulterier miniaturowy cane corso canicross cavalier chow chow coape diy dogtrekking drag pulling dziennik zachodzni flirt pole foksterier gdy pies ciągnie na smyczy gdzie się wybrać na spacer z psem w Katowicach golden retriever groźny pies gryzak hałda hodowla hotel hotel dla psów hotel dla psów katowice hotel dla psów katwice idealny spacer JRT katowice kinga wu photo klatka kocham mojego psa konkurs labrador las luźna smycz mata węchowa miejsca na spacer miejsce dla psa miejsce przyjazne psom miejscówki morze najlepszy pies nauka chodzenia na smyczy nauka pływania nosework nowofundland opieka nad psem opiekun zwierząt osobowość roku otel owczarek owczarek niemieci owczarek niemiecki park pasja perra petsi petsitter petsitter katowice petsitter Katowicw Pies pies ciągnie na smyczy pies goni ogon pies gryzie pies gryzie ogon pies na szkoleniu pies nad wodą pies sportowy pies to nie zabawka pies uczy się pływać pies w mieście pitbull pitbull red nose pociąg podróż podróż z psem pogryzienia polski owczarek nizinny posłuszeństwo potrzeba przestrzeni pozytywne wzmacnianie praca węchowa praca z psem prawidłowy spacer prezent na święta problemy z chodzeniem na smyczy przepisy prawa psie sporty pływanie red nose relacja rottweiler roxi rozwój psa seter irlandzki silesia city center sledy smycz śnieg socjalizacja spacer spacer grupowy spacer indywidualny spacer z petsitterem spacer z psem spacerowanie z psami spaceruj z psem spacerujzpsem spacery z psami spacery z psami w Katowicach spacerzpsem spcer sport sporty siłowe spring pole sprzęt dla psa StaćMnieNaSukces staffik strefa biznesu SukcesPisanySzminką święta sylwetka psa sytuacje na spacerach szarpak szarpak dla psa szczeniak szczęśliwy pies szkolenie psa teqi the yellow dog project trening trening z psem trenuje z moim psem trenuje z psem trenuje ze swoim psem ttb wąchanie wakacje z psem weight pulling więź więź z psem woda WP wycieczka z psem wyprowadzanie psów wyprowadzanie psów katowice york yorkshire terrier zabawa zabawa edukacyjna zabawa z psem zabawka dla psa zabawka edukacyjna zadowolony pies zaufanie zawód petsittera zdrowy pies zima żółta wstążka zrób to sam zrównoważony rozwój psa
Podoba Ci się to co robię?

Sprawdź moją ofertę oraz skontaktuj się.
Zapraszam też do polubienia profilu na FB oraz obserwacji Instagrama, żeby być na bieżąco :)

Teqi

Chcesz na bieżąco śledzić szczęśliwe życie wizytówki PETSI – Teqi?
Obserwuj jej przygody na Instagramie @tetkateqi_amstaff

Szafirkowo-rubinowe

Obserwuj przygody na Instagramie @szafirkowo_rubinowe