Spacer z psem według prawa

Czy można spuścić psa ze smyczy w...

Spacer z psem według prawa

Lipiec 15/Joanna Uszok/SPACER Z PSEM

Wychodząc z psem na spacer często zastanawiałam się jak to wygląda z prawnego punktu widzenia.

Czy można spuścić psa ze smyczy w miejscu publicznym, czy też powinien być trzymany na smyczy i w kagańcu? Jakie konsekwencje grożą nam za ewentualne pogryzienie? Czy pies może biegać luzem po lesie? Każdy właściciel czworonoga ma swoje własne zdanie na ten temat, często niezgodne z zapisami prawa obowiązującego na terenie naszego państwa. W sieci można znaleźć wiele informacji, ale która z nich jest prawdziwa i aktualna? Po przeprowadzonej rozmowie z pracownikiem Urzędu Mista Katowice i potwierdzeniu aktualności uchwał, poniżej zamieszczam pełne zapisy z dokumentów prawnych dotyczących interesującego nas tematu.


Spis Treści

 1. Uchwała nr XXIV/495/16 Rady Miasta Katowice z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Katowice
 2. Kodeks wykroczeń 2016 z dnia 20 maja 1971 roku na podstawie Internetowego Systemu Aktów Prawnych (isap.sejm.gov.pl), tekst jednolity - ostatnia aktualizacja 30.11.2015r.
 3. Kodeks cywilny

 

Uchwała nr XXIV/495/16 Rady Miasta Katowice z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Katowice

Rozdział 6.

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe i ochrona przed bezdomnymi zwierzętami

§ 16. 1. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenia starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.

2. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki, a w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru.

§ 17. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, a w szczególności psy, należy:

1) sprawowanie skutecznego dozoru nad psami i innymi zwierzętami domowymi

2) usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta na terenach przeznaczonych do użytku publicznego; obowiązek ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z pomocy psów przewodników lub psów-opiekunów,

Wynika z tego, że na terenie Katowic psy nie mają obowiązku chodzenia na smyczy, ani nie muszą mieć założonego kagańca. Warunkiem jest pełna kontrola Właściciela nad psem. Pewność, że nawet w najgroźniejszej sytuacji pies posłucha Właściciela. Może czasem warto się zastanowić, w jakim miejscu puścić psa luzem, a w jakim trzymać go na smyczy. Bezpieczeństwo psa jest najważniejsze!

WAŻNE! Należy pamiętać, że powyższe obowiązki dotyczą terenu Katowic. Uchwały innych Samorządów Terytorialnych mogą różnić się od katowickich - warto sprawdzić w Dzienniku Uchwał danego obszaru.

 

Kodeks wykroczeń 2016 z dnia 20 maja 1971 roku na podstawie Internetowego Systemu Aktów Prawnych (isap.sejm.gov.pl), tekst jednolity - ostatnia aktualizacja 30.11.2015r.

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

Kodeks Cywilny

Art. 431. § 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Art. 444. § 1. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.

§ 2. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.

§ 3. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa. 

 Zobacz również


Komentarze/ 7

 • Obrazek użytkownika MrB
  MrB
  sie 18, 2018, 09:01-odpowiedz

  "Bezpieczeństwo psa jest najważniejsze!" - ja bym wolał żeby właściciel psa pomyślał o bezpieczeństwie wszystkich dookoła, np. małych dzieci idących na spacer z rodzicami itp....

 • Obrazek użytkownika KASIK
  KASIK
  paź 01, 2018, 14:25-odpowiedz

  CZYLI WEDLE PRZEPISÓW USTALONYCH PRZEZ NASZYCH WSPANIAŁYCH PRZEDSTAWICIELI RADY MIASTA KATOWICE MAM GRZECZNIE CZEKAĆ ,AŻ JAKIŚ PIESIO ,DUŻO WIĘKSZY OD MOJEGO,BIEGAJĄCY SWOBODNIE PO OSIEDLU ,POD OPIEKĄ SWOJEJ PANI LUB PANA ,ALE ODDALONEJ O KILKA METRÓW OD SWOJEGO PUPILA, ODGRYZIE GŁOWĘ MOJEMU MAŁEMU PIESKOWI ,KTÓRY GRZECZNIE IDZIE NA SMYCZY .WARIACTWO.MÓJ PIES BOI SIĘ Z ZASADY DUŻYCH PSÓW I JUŻ NIE RAZ FRUWAŁ NA SMYCZY W POWIETRZU ,BO W OSTATNIEJ CHWILI GO RATOWAŁAM PRZED DUŻYM BIEGNĄCYM W JEGO KIERUNKU PSEM.LUDZIE OGARNIJCIE SIĘ TROCHĘ ,BO POTEM JEST JUŻ ZA PÓŹNO.JA KOCHAM SWEGO PUPILA I MAM PRAWO CZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE NA SPACERZE ,A NIESTETY PRZEZ TEN GŁUPI PRZEPIS OMIJAM ALEJKI ,KTÓRYMI TYCH KILKU BEZMYŚLNYCH WŁAŚCICIELI "WOLNYCH" PSÓW CHADZA.ALE DLACZEGO?TO PONOĆ WOLNY KRAJ!!!!!!!!!!!!!

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  paź 17, 2018, 14:38-odpowiedz

  Prawo mówi, że jeśli mamy 100% kontrolę nad swoim psem, mniejszym czy większym, tylko i wyłącznie wtedy możemy spuścić go ze smyczy. Pies to pies i nie można mieć do niego 100% zaufania. Psiarze nie szanują innych psiarzy, a o szacunku do ludzi bojących się psów nie wspomnę, nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa! Bo przecież fafik czy większy azor NIC nie zrobi... A zwrócenie uwagi gwarantuje awanturę. Ludzie szanujmy się wzajemnie!

 • Obrazek użytkownika Beata1
  Beata1
  lis 09, 2018, 11:04-odpowiedz

  Pani KASIK, proszę spojrzeć na to z drugiej strony, dlaczego mój DUŻY pies, w pełni posłuszny, ułożony ma cierpieć i chodzić na smyczy tylko dlatego bo Pani york czy chihuahua "z zasady boi się dużych psów" niestety ale to akurat jest Pani problem i to Pani powinna popracować z tym psem aby jego lęk się zmniejszył. W większości przypadkach jest tak że to te najmniejsze psy są najbardziej agresywne, szczekają, wyrywają się właścicielom bo zauważyły dużego psa.

 • Obrazek użytkownika Grzegorz
  Grzegorz
  sie 03, 2019, 17:18-odpowiedz

  Sorry, ale prawda jest taka, że mały pies prędzej ugryzie niż duży ułożony. I to jest normalne. Jeżeli masz psa, to bierzesz za niego pełną odpowiedzialność, a jeżeli nie potrafisz przewidzieć jego reakcji, to lepiej zajmij się gekonami i żadne prawo tego nie zmieni. Ciężki i agresywny pies w kagańcu też może poważnie nabroić...

 • Obrazek użytkownika admin
  Joanna Uszok
  sie 28, 2019, 15:05-odpowiedz

  Prawda :)

 • Obrazek użytkownika Joozek
  Joozek
  kwi 03, 2020, 15:12-odpowiedz

  Nie, no nie mogę czytać tych bredni świadczących o głupocie właścicieli psów. Mały pies ma prawo bać się innych psów. To Twój ptes nie ma prawa podbiegać do malucha i go straszyć MĄDRALO. Jeśli nie potrafisz go powstrzymać przed tym, to ma być na smyczy. Jestem biegaczką i ciągle podbigga do mnie labrador jednej pani i zmiusza mnie do zatrzymania. Moje uwagi, że ma być na smyczy są kwitoane stwierdzeniam: "On nie gryzie i chce się bawić". W końcu użyję gazu i piesek pojedzie do wterynarza. Ale na razie mi szkoda zwierzaka, bo przecież to nie on jest w tej parze głupolem.


DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Ostatnie wpisy
Tagi
aktywnie z psem american staffordshire terrier amstaff aport bażantowo biegam z psem biznes BizneswomanRoku bouvier bouvier des flanders bullterier bulterier miniaturowy błędy w spacerowaniu cane corso canicross cavalier chow chow coape COVID-19 diy dlaczego pies ciągnie na smyczy dogtrekking drag pulling dziennik zachodzni flirt pole foksterier gdy pies ciągnie na smyczy gdzie się wybrać na spacer z psem w Katowicach golden retriever groźny pies gryzak hałda hodowla hotel hotel dla psów hotel dla psów katowice hotel dla psów katwice idealny spacer JRT katowice kinga wu photo klatka kocham mojego psa konkurs koronawirus labrador las luźna smycz mata węchowa miejsca na spacer miejsce dla psa miejsce przyjazne psom miejscówki morze najlepszy pies nauka chodzenia na smyczy nauka pływania nosework nowofundland opieka nad psem opiekun zwierząt osobowość roku otel owczarek owczarek niemieci owczarek niemiecki park pasja perra petsi petsitter petsitter katowice petsitter Katowicw Pies pies a koronawirus pies ciągnie na smyczy pies goni ogon pies gryzie pies gryzie ogon pies na szkoleniu pies nad wodą pies sportowy pies to nie zabawka pies uczy się pływać pies w mieście pitbull pitbull red nose pociąg podróż podróż z psem pogryzienia polski owczarek nizinny posłuszeństwo potrzeba przestrzeni pozytywne wzmacnianie praca węchowa praca z psem prawidłowy spacer prezent na święta problemy z chodzeniem na smyczy przepisy prawa psie sporty pływanie red nose relacja rottweiler roxi rozwój psa seter irlandzki silesia city center situs togel sledy smycz śnieg socjalizacja spacer spacer grupowy spacer indywidualny spacer z petsitterem spacer z psem spacerowanie z psami spaceruj z psem spacerujzpsem spacery z psami spacery z psami w Katowicach spacerzpsem spcer sport sporty siłowe spring pole sprzęt dla psa StaćMnieNaSukces staffik strefa biznesu SukcesPisanySzminką święta sylwetka psa sytuacje na spacerach szarpak szarpak dla psa szczeniak szczęśliwy pies szkolenie psa teqi the yellow dog project toto slot toto togel trening trening z psem trenuje z moim psem trenuje z psem trenuje ze swoim psem ttb wąchanie wakacje z psem weight pulling więź więź z psem woda WP wycieczka z psem wyprowadzanie psów wyprowadzanie psów katowice wyprowadzaniepsów york yorkshire terrier zabawa zabawa edukacyjna zabawa z psem zabawka dla psa zabawka edukacyjna zadowolony pies zatrute kiełbasy zaufanie zawód petsittera zdrowy pies zima żółta wstążka zrób to sam zrównoważony rozwój psa
Podoba Ci się to co robię?

Sprawdź moją ofertę oraz skontaktuj się.
Zapraszam też do polubienia profilu na FB oraz obserwacji Instagrama, żeby być na bieżąco :)

Teqi

Chcesz na bieżąco śledzić szczęśliwe życie wizytówki PETSI – Teqi?
Obserwuj jej przygody na Instagramie @tetkateqi_amstaff

Szafirkowo-rubinowe

Obserwuj przygody na Instagramie @szafirkowo_rubinowe