Spacery z psami

Wiele osób jest zdania, że spacer z...
spacery z psami

Spacery z psami

Listopad 26/Joanna Uszok/SPACER Z PSEM

Spis Treści

 1. Spacery z psami – jak powinny wyglądać?
 2. Jak długi powinien być spacer z psem?
 3. Gdzie wybierać się na spacery z psami
 4. Co robić na spacerze z psem
 5. Co wziać na spacerowanie z psem - smycz a może coś innego?

Spacery z psami – jak powinny wyglądać?

Wiele osób jest zdania, że spacer z psem to żadna filozofia. Ot, bierzemy obroże lub szelki, zapinamy pupila na smycz, robimy kilka rundek wokół osiedla bądź spacerujemy z psiną po lesie czy parku i wracamy do domu. Nic bardziej mylnego! Spacer to dla psa najważniejsza forma aktywności fizycznej, jak i psychicznej w ciągu dnia. Jest to świetny łącznik między przewodnikiem a psem i odpowiedni czas na budowanie fantastycznej relacji między Wami.

Skup się wyłącznie na Twoim pupilu, schowaj głęboko telefon i inne rozpraszacze, a zobaczysz, ile korzyści przyniesie wspólny spacer z psiakiem. Odpowiedni spacer, dostosowany do potrzeb i możliwości pupila, zapewnia mu komfort psychiczny, stabilność emocjonalną, jak i odpowiednie spożytkowanie zgromadzonej energii.

Zaniedbanie spacerowego rytuału może wiązać się z przykrymi skutkami takimi jak lęk separacyjny, wzrost lękliwości, nieposłuszeństwa, a przede wszystkim z utratą lub zaburzeniami więzi między przewodnikiem a psem. Należy również pamiętać, że przez nieumiejętne posługiwanie się smyczą, możesz nieumyślnie nauczyć swojego psa agresywnego zachowania (patrz poprzedni artykuł: SMYCZ! POTRAFISZ JEJ UŻYWAĆ? CO ZROBIĆ GDY PIES CIĄGNIE NA SMYCZY?). Jeśli zależy Ci na dobrym samopoczuciu Twojego psa i wspaniałej relacji między Wami, zadbaj o to, by w trakcie codziennych spacerów z psiakiem zaspokajać jego potrzeby ruchowe. Nawet jeśli nie masz czasu, dużo pracujesz, powierz tę niezwykle ważną czynność, jaką jest wyprowadzanie psa, ODPOWIEDNIEJ, profesjonalnej osobie, która ma wiedzę i doświadczenie, a Twój pies będzie kochał Cię nad życie.

Nie ma złotego środka, aby jednoznacznie opisać, jak powinien wyglądać idealny spacer z psem. Dla każdego właściciela i psa idealny spacer ma inny wymiar i inne znaczenie. Spacery z psami powinny być indywidualne, dostosowywane do potrzeb, wymagań i możliwości Waszego psa. Zawsze należy kierować się jego najlepszym dobrem, a nie spełniać naszych ambicji kosztem jego zdrowia.

Spacerowanie z psami

Jak długi powinien być spacer z psem?

W ciągu dnia powinniśmy z psem wychodzić na 2-3 spacery, z czego jeden powinien być dłuższy. Gdzie czas poświęcamy na załatwienie potrzeb fizjologicznych psa, jak i na zabawę, czy ulubionych czynnościach pupila (tropienie, węszenie, chwilowa zabawa z innym psem). Oczywiście jako nagroda za dobre i pożądane przez nas zachowanie psa. Pozostałe spacery z psami mogą trwać około pół godziny. Są to wartości umowne i stanowią raczej ogólną wskazówkę niż normę. Wszystko zależy od rasy psa, jego rozmiarów i indywidualnych predyspozycji fizycznych, stanu zdrowia, wieku, kondycji, stopnia socjalizacji w środowisku, nad którym powinniśmy pracować każdego dnia.

Dla mniejszych psiaków długi spacer może się okazać bardziej męczący niż dla ich większych kolegów. Podobnie jak w przypadku ludzi, psy o większej masie znacznie szybciej się męczą i obciążają stawy, co może spowodować zwyrodnienia i różne choroby – w takim przypadku aktywność fizyczna podczas wyprowadzania psa powinna być wprowadzana stopniowo, należy ją kontrolować, jeśli nie chcemy, aby psu stała się krzywda. Należy bacznie obserwować pupila, jego mowa ciała wysyła do nas mnóstwo informacji, musimy się nauczyć jak je dobrze odbierać i korzystać z przekazu.

Można skorzystać z pomocy specjalisty, który podpowie jak bezpiecznie pracować nad masą ciała i kondycją psa. Nie jest to rzecz jasna regułą. Może się okazać, że york będzie wprost uwielbiał długie maratony, a mały jack russell terrier całodzienne pogonie za piłeczką, dlatego podczas wędrówek z psem przede wszystkim weź pod uwagę jego możliwości i potrzeby, aby cieszył się dobrym zdrowiem.

Gdzie wybierać się na spacery z psami

Monotonia to odwieczny wróg naszych czworonożnych przyjaciół? A może nasz wróg? Jeśli w życiu codziennym zawsze o tej samej porze robimy to samo, każdego dnia, w końcu uznamy to za straszną nudę. Pomyślisz sobie: „Masakra! Znowu muszę wyjść z psem, ależ to przykry obowiązek!”.

Zmień to! Na spacerze z psem nie chodź z nim ciągle w te same miejsca! Znajdź alternatywę. Ciągłe powtarzanie tej samej trasy sprawi, że po jakimś czasie pies będzie już znał każdy zakamarek, mimo iż będzie spotykał się z nowymi zapachami i dźwiękami, poczuje się pewnie na tej trasie. Odwiedzaj ze zwierzakiem wciąż nowe miejsca, dostarczą psu nowych doznań emocjonalnych – przejdź się do lasu, parku, wyjedź nad wodę lub na wieś. Spacerowanie z psami nie musi być monotonne!

Jeśli masz taką możliwość, zabierz psa do centrum handlowego, gdzie doświadczy mnóstwo nowych bodźców. Wybierz się w różne zakątki miasta – do centrum, na inne osiedle lub do innej dzielnicy. Pomoże mu to nabywać wciąż nowych ekscytujących doświadczeń. Takie wycieczki z psem to świetna ucieczka od nudy. Pies będzie socjalizowany każdego dnia, poprzez poznawanie nowych miejsc, zapachów, dźwięków, nawierzchni, ludzi, sytuacji, hałasów itd. Dzięki temu lepiej poznasz swojego psa, będziesz wiedział, kiedy jest pewny siebie, w jakiej sytuacji się stresuje, będziesz w stanie pomóc mu przełamywać lęki, Wasza relacja wskoczy na wyższy poziom, a przechadzki z psem staną się czystą przyjemnością.

Spacery z psem

Twój pies na widok smyczy pomyśli: „Juhu! Idę na spacer. Super! Ciekawe co dzisiaj będę robił, a jak będę grzeczny, na pewno dostanę nagrodę. No chodźmy już!”. Ty może odkryjesz dzięki temu jakieś nowe, ciekawe miejsca, skup się na otaczającej Cię przyrodzie, zacznij dostrzegać co dzieje się wokół Ciebie, a spacer z psem z przykrego obowiązku zmieni się w fajną przygodę. To, że Ty jesteś pewny siebie w każdym miejscu i w każdej nowej sytuacji, nie znaczy, że Twój pies też taki jest. Jeśli zauważysz, że Twój pies zaczyna się czegoś bać, nie rób nic na siłę, wycofaj się. Postaraj się pomóc psu rozwiązać jego problem, jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić - skontaktuj się ze specjalistą. Ignorowanie lęków Twojego psa na spacerze może doprowadzić do nieszczęścia. Kiedy pies poznając nowe miejsca pewnie i grzecznie idzie do przodu - wzmacniaj go, pokazuj mu, że dobrze się zachowuje i umacniaj jego pozytywne i pożądane przez Ciebie zachowania, tak by stworzyć w jego umyśle pozytywne skojarzenia z nowymi miejscami. Przeczytaj, gdzie wybrać się z psem na spacer w Katowichach.

Co robić na spacerze z psem

Zacznę od poziomu aktywności psa na spacerze. Tutaj znowu pojawiają się zależności: wiek, kondycja, stan zdrowia, tryb życia. Dla poczciwego staruszka spacer powinien być przyjemną, spokojną przechadzką. Dla szczeniaka spacer powinien być przygodą jego własnym tempem, ze względu na rozwijające się stawy, mięśnie, kości nie pozwalamy na szaleńcze zabawy z innymi szczeniakami, nie wolno mu biegać przy rowerze czy towarzyszyć nam w 10 km wybieganiu, czy ciągnąć ciężary.

Do 18 miesięcy pozwólmy szczeniakowi być szczeniakiem, niech odkrywa ekscytujący świat i pokażmy mu, że to my jesteśmy atrakcyjni i świetnie potrafimy spędzać razem czas, nie narzucając mu tempa, ani ciężarów. Pozwólmy poznawać mu nowe miejsca, sytuacje, ludzi (jedynie za naszą zgodą można głaskać naszego psa), inne szczeniaki (nie pozwalaj bawić się Twojemu szczeniakowi z dorosłymi, szczególnie z dominującymi psami, może to wywołać złe skojarzenia, a nawet lęki). Podczas spaceru z psem - ucz go chodzenia na smyczy, ale również puszczaj go luzem! Socjalizuj go – pokaż, że otaczający go świat jest fajny i ciekawy, że nie należy się bać. Pamiętaj im pies młodszy, tym łatwiej uczyć go dobrych nawyków, dlatego od pierwszych dni pobytu malucha w naszym domu polecam wybrać się na szkolenie, jeśli nie wiecie jak prowadzić psa na spacerze.

Wspólna nauka podczas spacerowania z psem to świetna forma spędzania czasu i budowania wzajemnej relacji. Pies nie ma nam przeszkadzać, pies ma być naszym towarzyszem, którego wszędzie będziemy chętnie zabierać, który nie będzie sprawiał nam żadnych problemów. Gdy pies stanie się dorosły i przede wszystkim zdrowy możemy robić z nim w zasadzie wszystko, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku. Nie chciałbyś przecież na własne życzenie zrobić krzywdy swojemu przyjacielowi, bo Twoje ambicje przerastają jego siły.

Zabawy podczas wyprowadzania psa

Możliwości na ciekawy spacer z psem jest niezliczenie wiele, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty, wędrować po górach, pływać, wspólnie zwiedzać świat, aportować, węszyć, tropić. Można przygotowywać psa do startu w różnego rodzaju zawodach: posłuszeństwa, agility, weight pullingu, bull sportów, coursingu, frisbee, dogtrekkingu, canicrossu, bikejoringu i wielu, wielu innych. Niekoniecznie trzeba startować w zawodach, można uprawiać te dyscypliny dla waszej przyjemności. Jest bardzo wiele możliwości, trzeba tylko dostrzec, co Twój pies lubi i co sprawia mu przyjemność i jakie ma predyspozycje. Bo co to za frajda robić coś, czego się nie lubi... Przy uprawianiu sportów trzeba zadbać o odpowiednią suplementację, aby chronić stawy. Gdy pies ma problemy ze stawami, to nie jest dla niego wyrok – leżenie na kanapie do końca życia. Fizjoterapia, rehabilitacja, bieżnia wodna i inne – pies ze zwyrodnieniami też może być aktywny i szczęśliwy, tylko trzeba chcieć i znaleźć odpowiednie rozwiązanie i profesjonalnych ludzi, którzy już znajdą receptę na bezpieczne spacery z psami ;).

Co wziać na spacerowanie z psem - smycz a może coś innego?

Tutaj również nie ma złotego środka. Ja osobiście preferuje krótkie pejczyki, moja Tetka chodzi przy nodze, kiedy wymagam tego od niej, a resztę czasu biega luzem bez smyczy. Oczywiście mam ją pod 100% kontrolą i jestem za nią odpowiedzialna w każdej sytuacji. Poprzez pracę włożoną w jej rozwój mogę sobie na to pozwolić. Niektórzy nie trzymają tak rygorystycznie swoich pupilów - ich celem jest swobodne spacerowanie z psem bez jego ciągnięcia, do tego można użyć smyczy długiej od 1,6m lub dłuższej, dzięki której pies może stosunkowo wygodnie się przemieszczać. Można korzystać z flexi dopasowanej długością i wytrzymałością do potrzeb naszego psa. Ilu właścicieli tyle opinii która smycz jest najlepsza na wędrówkę z psem.

Smycz to poważne narzędzie w naszych rękach, trzeba mieć tego świadomość. Przez nieumiejętne posługiwanie się smyczą, możesz nieumyślnie nauczyć swojego psa agresywnego zachowania, przez co przyjemny spacer z psem zmieni się w prawdziwą mękę dla Was obydwu! Smycz to Twój łącznik z psem, a nie narzędzie do dyscypliny, Wasza relacja powinna być sposobem kontrolowania pupila. Jeśli używasz smyczy w celu dyscyplinowania i karania psa oznacza to, że Wasza więź jest beznadziejna lub w ogóle jej nie ma. Zastanów się chwilę, jak u Ciebie wyglądają spacery z psem... Tak na serio!

Joanna UszokZobacz również


Komentarze/ 1

 • Obrazek użytkownika Dawid
  Dawid
  paź 27, 2019, 20:20-odpowiedz

  Bardzo fajny artykuł. Świątynie się czyta i widać, że wiesz o co chodzi (z psem na spacer :p). Jedyna rzecz jaką bym tu dodał, to proponowane zabawy na spacerze. Nic o nich nie ma konkretnego, a to w końcu obiecuje tytuł :)


DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Ostatnie wpisy
Tagi
aktywnie z psem american staffordshire terrier amstaff aport bażantowo biegam z psem biznes BizneswomanRoku bouvier bouvier des flanders bullterier bulterier miniaturowy błędy w spacerowaniu cane corso canicross cavalier chow chow coape COVID-19 diy dlaczego pies ciągnie na smyczy dogtrekking drag pulling dziennik zachodzni flirt pole foksterier gdy pies ciągnie na smyczy gdzie się wybrać na spacer z psem w Katowicach golden retriever groźny pies gryzak hałda hodowla hotel hotel dla psów hotel dla psów katowice hotel dla psów katwice idealny spacer JRT katowice kinga wu photo klatka kocham mojego psa konkurs koronawirus labrador las luźna smycz mata węchowa miejsca na spacer miejsce dla psa miejsce przyjazne psom miejscówki morze najlepszy pies nauka chodzenia na smyczy nauka pływania nosework nowofundland opieka nad psem opiekun zwierząt osobowość roku otel owczarek owczarek niemieci owczarek niemiecki park pasja perra petsi petsitter petsitter katowice petsitter Katowicw Pies pies a koronawirus pies ciągnie na smyczy pies goni ogon pies gryzie pies gryzie ogon pies na szkoleniu pies nad wodą pies sportowy pies to nie zabawka pies uczy się pływać pies w mieście pitbull pitbull red nose pociąg podróż podróż z psem pogryzienia polski owczarek nizinny posłuszeństwo potrzeba przestrzeni pozytywne wzmacnianie praca węchowa praca z psem prawidłowy spacer prezent na święta problemy z chodzeniem na smyczy przepisy prawa psie sporty pływanie red nose relacja rottweiler roxi rozwój psa seter irlandzki silesia city center situs togel sledy smycz śnieg socjalizacja spacer spacer grupowy spacer indywidualny spacer z petsitterem spacer z psem spacerowanie z psami spaceruj z psem spacerujzpsem spacery z psami spacery z psami w Katowicach spacerzpsem spcer sport sporty siłowe spring pole sprzęt dla psa StaćMnieNaSukces staffik strefa biznesu SukcesPisanySzminką święta sylwetka psa sytuacje na spacerach szarpak szarpak dla psa szczeniak szczęśliwy pies szkolenie psa teqi the yellow dog project toto slot toto togel trening trening z psem trenuje z moim psem trenuje z psem trenuje ze swoim psem ttb wąchanie wakacje z psem weight pulling więź więź z psem woda WP wycieczka z psem wyprowadzanie psów wyprowadzanie psów katowice wyprowadzaniepsów york yorkshire terrier zabawa zabawa edukacyjna zabawa z psem zabawka dla psa zabawka edukacyjna zadowolony pies zatrute kiełbasy zaufanie zawód petsittera zdrowy pies zima żółta wstążka zrób to sam zrównoważony rozwój psa
Podoba Ci się to co robię?

Sprawdź moją ofertę oraz skontaktuj się.
Zapraszam też do polubienia profilu na FB oraz obserwacji Instagrama, żeby być na bieżąco :)

Teqi

Chcesz na bieżąco śledzić szczęśliwe życie wizytówki PETSI – Teqi?
Obserwuj jej przygody na Instagramie @tetkateqi_amstaff

Szafirkowo-rubinowe

Obserwuj przygody na Instagramie @szafirkowo_rubinowe