Temat ostatnio bardzo popularny, psie sporty siłowe, najczęściej można się spotkać z nazwą Weight Pulling (WP). Na forach co chwila pojawiają się relacje z treningów... Fajnie, że zaczynamy coś robić, ale czy założenie psu szelek do pullingu i obciążenia upoważnia nas do wykonywania jakichkolwiek treningów? Czy mamy świadomość, że trening siłowy może wyrządzić psu krzywdę i poważny uszczerbek na zdrowiu? Nie ważne z jaką częstotliwością wykonujemy treningi.
W tym wpisie dowiecie się:
Co to w ogóle jest ten WP?
Tutaj przytoczę wypowiedź eksperta, Karoliny Krupskiej: "Ogólnie mówiąc Weight Pulling polega na przeciągnięciu przez psa jak największego ciężaru w stosunku do jego masy ciała, tzw. index, przelicznik w jak najkrótszym czasie. Zawody w tej dyscyplinie mogą odbywać się na wózku na torze, na specjalnej wykładzinie z wózkiem na kółkach, jak również na zwykłej trawie. Do każdej z tych opcji, psa przygotowuje się troszkę inaczej.
Ta dyscyplina sportu skierowana jest dla wszystkich osób, które chcą aktywnie spędzać czas z własnym czworonogiem. Poza przeciwwskazaniami zdrowotnymi oraz predyspozycyjnymi konkretnych ras, nie ma większych ograniczeń względem psów. Najczęściej spotykanymi rasami na zawodach są: amerykański pit bull terier, bulldog amerykański, husky, dogo argentino, ale również widywałam kundelki, chihuahua, buldożki francuskie, itp." (link do całego artykułu: https://map.net.pl/2018/12/14/weight-pulling-wywiad-dla-passion/ POLECAM!)
Ja w swojej pracy zajmuję się odłamem Weight Pullingu - Drag Pullingiem czyli spacer w szelkach z obciążeniem.
Zalety Drag Pullingu:
Czy każdy pies może trenować siłowo?
Na wstępie zastanówmy się jak to jest z ludźmi? Zabieranie się za ćwiczenia siłowe bez pomocy specjalisty w niektórych przypadkach kończy się tragicznie. Czy przed treningiem jesteśmy w stanie zebrać wszystkie informacje z serii co-jak-na co-po co, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo? Czy ćwiczenia ze złym sprzętem, złej jakości, czy niedopasowanym sprzętem sprzyjają zdrowiu? Czy podnoszenie ciężarów na śliskiej podłodze jest okej? Czy żeby trening siłowy miał sens powinniśmy się odpowiednio odżywiać? Suplementować się? Czy wyobrażasz sobie człowieka z nadwagą z obciążnikami 2kg na kostkach uprawiającego jogging?
To teraz opowiem Wam trochę o psach.
Oczywiście, że nie każdy. Trenować mogą psy zdrowe, odpowiednio przebadane, w dobrej kondycji fizycznej! Psy z dodatkowymi kilogramami w pierwszej kolejności odchudzamy.
Psy ze stwierdzonymi chorobami wewnętrznymi np. układu krwionośnego, układu oddechowego, psy z nadwagą są absolutnie wykluczone.
Psy z chorobami układu ruchu w większości są wykluczone. Wyjątkiem jest rehabilitacja, psy po urazie nie mogą trenować tak intensywnie jak zdrowe psy. Jednakże taką formę rehabilitacji trzeba przedyskutować z lekarzem ortopedą, psim fizjoterapeutą i z osobą, która zajmuje się takimi treningami. NIE WOLNO podejmować żadnych działań bez odpowiedniej konsultacji na własną rękę. Bez odpowiedniej wiedzy tylko i wyłącznie zaszkodzimy psu. Zdecydowana większość psów z chorobami zwyrodnieniowymi, z chorobami kręgosłupa, stawów, dysplazją jest wykluczona z grona sportowców.
Co należy wykonać przed rozpoczęciem treningu siłowego psa:
konsultację z ortopedą, który na codzień zajmuje się psami sportowymi,
rozszeżoną morfologię i biochemię krwi, aby upewnić się, że wszystkie narządy są OK,
RTG stawów, kręgosłupa,
echo serca,
wszelkie inne badania, które zaleci specjalista,
Nie można pominąć żadnego z wyżej wymienionych punktów! Nie ważne czy trenujecie do zawodów czy dla własnej przyjemności.
Kolejną szalenie ważną kwestią jest sprzęt:
PROFESJONALNE szelki do pullingu, tutaj nie ma żartów, żadnych zamienników. Używając byle jakiego sprzętu narażamy psa na kontuzję i poważne uszczerbki na zdrowiu. Szelki mają być uszyte na miarę, zamówione w firmie, w której znają się na tym sporcie. Nie używamy innych szelek typu sledy, guardy czy innych. NIE!
Obciążenie – łańcuch. Z każdym psem, z którym trenuję sporty siłowe jako obciążenia używam łańcucha, jest to najbezpieczniejsze obciążenie, o ile dostosowane jest do możliwości psa. NIE używam innego obciążenia, jak np. opona.
O tym kiedy i jak bezpiecznie można zacząć treningi siłowe z naszymi psami dowiemy się w kolejnych wpisach. Zapraszam :)
Ten piesek jest nieco wychudzony i te szelki sled są wiele za duże :< Zobacz sobie na fotki z neta :> <3