DOGTREKKING . JAK ZACZĄĆ? – CZ. II

dziewczyny na dogtrekkingu z amstaffami

DOGTREKKING . JAK ZACZĄĆ? – CZ. II

Październik 16/Joanna Uszok/AKTYWNIE Z PSEM

W drugiej części naszego wpisu dowiecie się troszkę więcej o dogtrekkingu. W tym artykule znajdziesz informacje:

  •  niezbędny sprzęt - podstawowy i profesjonalny
  •  przygotowaniu siebie i swojego psiego towarzysza do wspólnej wędrówki

Bardzo się cieszę, że ludzko - psie sporty stają się coraz bardziej popularne i że chętnie podejmujemy wyzwania. Naszą misją jest zarażanie pasją do aktywności z psem!

Jeśli nie czytałeś pierwszego artykułu, a chciałbyś poznać odpowiedzi na pytania: Czy dam radę? Czy poradzę sobie z obsługą mapy i kompasu? Czy mój pies poradzi sobie z takim wyzwaniem? A co jęśli się zgubię lub opadnę z sił? Spokojnie! Wszelkie wątpliwości rozwiewamy tutaj: DOGTRAKKING. CZY TO DLA MNIE cz. I

Aby rozpocząć przygodę z dogtekkingiem po pierwsze potrzebne nam są dobre chęci i odrobina odwagi! Pamiętam jak przed swoimi pierwszymi zawodami gorączkowo szukałam informacji w internecie na temat tego jak to wygląda i czym to się je. Byłam trochę przerażona, ale równocześnie niesamowicie podekscytowana. Oczywiście dziś nie wyobrażam sobie już sezonu bez zaliczenia kilku zawodów w różnych pięknych częściach Polski!

 

CZEGO POTRZEBUJESZ:

 

Jeśli nie wiesz czy ta aktywność przypadnie Wam do gustu nie ma sensu, aby na początku waszej przygody uzbrajać się w super profesjonalny sprzęt i różnego rodzaju gadżety.

Gdy jesteś zupełnie początkujący, a trasę masz zamiar raczej przemaszerować niż ścigać się biegnąc, to na początek wystarczą Ci wygodne buty, sportowy strój, a dla psiego kompana - szelki i zwykła smycz (niektóre regulaminy dopuszczają start w zwykłej obroży, nie zaciskowej, o ile psiak idzie przy nodze a nie ciągnie przewodnika). Taki zestaw na pierwsze zawody w zupełności Wam wystarczy! Oczywiście obowiązko należy mieć ze sobą ekwipunek określony w regulaminie danych zawodów, który często sprawdzany jest w czasie odprawy. Z regulaminem zawodów należy zapoznać się przed startem.

Kiedy zaczynałam treningi biegowe z psiakiem kupiłam w sklepie z materiałami budowlanymi 2m liny elastycznej. Obwiązałam nią siebie w okolicach bioder i przyczepiłam do psich szelek typu guard. Ręce miałam wolne, pies amortyzowany. Potrzeba matką wynalazków.

Natomiast jeżeli jesteś zawodnikiem nieco bardziej doświadczonym lub sprawnym biegaczem, który wcześniej nie miał okazji biegać z psem to poniżej dowiesz się co warto mieć ze sobą w czasie zawodów:

  • sportowy ubiór dostosowany do pory roku,

  • buty dopasowane do terenu w którym odbywają się zawody (sportowe lub trekkingowe),

  • woda, coś słodkiego, coś na ząb ( na niektórych większych zawodach organizatorzy zapewniają bufet z wodą i przekąskami),

  • mini apteczka (plastry, coś przeciwbólowego, bandaż, środek dezynfekujący),

  • przydatny jest mapnik do którego możesz wsunąć mapę i zawiesić na szyi zamiast dzierżyć ją w dłoni przez cały bieg,

  • pas maszera (biodrowy) z amortyzatorem + szelki dla psa,

  • składana miska turystyczna + woda dla psa minimum 0,5 litra,

  • but ochronny dla psa w razie skaleczenia,

  • książeczka zdrowia psa oraz potwierdzenie aktualnego szczepienia na wściekliznę,

  • worki na odchody Twoja psiaka,

  • kompas,

  • długopis a najlepiej kilka ( ja zawsze je gubię w czasie przedzierania się przez chaszcze :p )

 

 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ

 

Jeśli aktywność fizyczna nie jest obca Tobie i Twojemu psu to w zasadzie jesteś gotowy! Skompletuj sprzęt, poćwicz orientowanie i czytanie mapy oraz obsługę kompasu i w drogę!

Natomiast jeśli jesteś na początku swojej przygody ze sportem i aktywnością fizyczną są pewne zasady, których powinieneś przestrzegać.

Po pierwsze nie skacz od razu na głęboką wodę! Nie wyruszaj pierwszego dnia na 10 kilometrową przebieżkę. Jeśli Twój pies nie jest przyzwyczajony do takiej dawki ruchu może na tym ucierpieć jego zdrowie. Zacznijcie od spacerów. Najpierw 2-5 km, następnie zwiększajcie dystans i tempo. Kiedy uznasz, że Ty i Twój pies bez przeszkód pokonujecie dystans 10-15 kilometrów (przeważnie takiej długości są trasy w kategorii MINI) możecie zacząć wplatać krótkie podbiegi. Oczywiście nie ma takiej potrzeby! Jeśli chcesz podejść do tematu czysto rekreacyjnie, możesz całą trasę spokojnie przespacerować podziwiając po drodze piękne widoki.

Organizatorzy wiedzą co robią więc zawody zawsze odbywają się w przepięknych okolicznościach przyrody ;)

Po drugie pamiętaj, że zdrowie Twojego psa w tej zabawie jest najważniejsze! Obserwuj go bacznie, upewnij się, ze taka aktywność mu służy. Sprawdzaj czy nie kuleje, czy nie daje Ci znać, że coś go boli lub jest zbyt zmęczony, aby kontynuować marsz. Niestety na niejednych zawodach zdarzało mi się obserwować właścicieli psów, którzy zapominali o co w tej zabawie tak naprawdę chodzi, a presja wyników przysłoniła im oczy na ból i zmęczenie ich psich kompanów. Szarpanie psa czy ciągniecie na siłę jest absolutnie zakazane i grozi dyskwalifikacją z zawodów. Pamiętajcie o tym, że dodatkowe kilogramy u psiaka nie sprzyjają ekstremalnym startom, pies narażony jest na wysokie ryzyko urazów czy innych chorób związanych z otyłością.

 

 

PERĘ SŁÓW NA TEMAT SPRZĘTU

 

W podejściu bardziej nazwijmy to profesjonalnym nie obejdzie się bez odpowiedniego sprzętu.

Mowa tu o zestawie do canicrossu czyli:

 

  • pas maszera

  • smycz z amortyzatorem

  • uprząż dla psa

 

 

Jeśli chodzi o pas warto zainwestować w coś w górnej półki. Od tego zależy Twój komfort w czasie biegu oraz brak ewentualnych urazów. Ja początkowo nie chcąc wydawać większych pieniędzy kupiłam zestaw z TRIXIE, co nie było najlepszym wyborem. O ile smycz z amortyzatorem była naprawdę w porządku i nie miałam jej nic do zarzucenia, to sam pas wołał o pomstę do niebia. Dokładniej rzecz ujmując mój kręgosłup wołał o pomoc. Zdecydowanie nie polecam Wam tego rozwiązania szczególnie przy dużym, silnym psie. Za to z całego serca polecam Wam pasy oraz smycze amortyzujące profesjonalnych firm takich jak SALI czy ManMat.

Drugim ważnym elementem ekwipunku, a nawet najważniejszym są szelki dla psa. Powinny to być szelki przystosowane do ciągnięcia np. szelki zaprzęgowe typu sled. Zdecydowanie odradzamy tak bardzo popularne ostatnio szelki norweskie, które mogą powodować kontuzję oraz zwyrodnienia aparatu ruchu u Twojego psa! Absolutnie zakazane są szelki typ easy walk, które za zadanie mają oduczyć psa ciągnąc na smyczy. Przy wyborze szelek zwróćmy uwagę na ich wykonanie, powinny być miękkie, najlepiej podszyte polarem lub innym miękkim materiałem. Nie mogą posiadać, zgrubień ani ostrych krawędzi w newralgicznych miejscach, które doprowadzą do bolesnych obtarć.

 

 

No to teraz uruchamiajcie swoje przeglądarki internetowa, sprawdzajcie gdzie odbywają się najbliższe zawody i DO ZOBACZENIA NA TRASIE !!! :)

 

Autor tekstu: Magdalena Pawlik - Muszczak



Zobacz również


Komentarze/ 4

  • Obrazek użytkownika Magdalena
    Magdalena
    wrz 10, 2020, 12:06-odpowiedz

    Z jakiej firmy są te szelki na niebieskim TTB? :) widzę że mają regulacje.

  • Obrazek użytkownika admin
    Joanna Uszok
    paź 12, 2020, 10:23-odpowiedz

    to wersja testowa szelek firmy passion: http://passion-dogs.pl/

  • Obrazek użytkownika Poli
    Poli
    mar 15, 2021, 18:51-odpowiedz

    Proszę o informację, gdzie w Polsce znajdują się szlaki, po których można chodzić z psem i jest ciekawie :)

  • Obrazek użytkownika admin
    Joanna Uszok
    mar 15, 2021, 18:57-odpowiedz

    Przepisy zmieniają się na bieżąco - w szczególności w Parkach Narodowych więc przed wyjazdem warto sprawdzić na stronie danego miejsca czy można wędrować z psem. Wiele zorganizowanych wydarzeń można znaleźć na FB. Osobiście często się wybieram z psem w Beskidy i Karkonosze - nie wszystkie szlaki pozwalają na wędrówkę z psem, szukam tras w googlu lub korzystam z aplikacji Mapa Turystyczna ;) Warto pamiętać, że pies musi być na smyczy lub uprzęży, nie może biegać luzem.


DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Ostatnie wpisy
Tagi
aktywnie z psem american staffordshire terrier amstaff aport bażantowo biegam z psem biznes BizneswomanRoku bouvier bouvier des flanders bullterier bulterier miniaturowy błędy w spacerowaniu cane corso canicross cavalier chow chow coape COVID-19 diy dlaczego pies ciągnie na smyczy dogtrekking drag pulling dziennik zachodzni flirt pole foksterier gdy pies ciągnie na smyczy gdzie się wybrać na spacer z psem w Katowicach golden retriever groźny pies gryzak hałda hodowla hotel hotel dla psów hotel dla psów katowice hotel dla psów katwice idealny spacer JRT katowice kinga wu photo klatka kocham mojego psa konkurs koronawirus labrador las luźna smycz mata węchowa miejsca na spacer miejsce dla psa miejsce przyjazne psom miejscówki morze najlepszy pies nauka chodzenia na smyczy nauka pływania nosework nowofundland opieka nad psem opiekun zwierząt osobowość roku otel owczarek owczarek niemieci owczarek niemiecki park pasja perra petsi petsitter petsitter katowice petsitter Katowicw Pies pies a koronawirus pies ciągnie na smyczy pies goni ogon pies gryzie pies gryzie ogon pies na szkoleniu pies nad wodą pies sportowy pies to nie zabawka pies uczy się pływać pies w mieście pitbull pitbull red nose pociąg podróż podróż z psem pogryzienia polski owczarek nizinny posłuszeństwo potrzeba przestrzeni pozytywne wzmacnianie praca węchowa praca z psem prawidłowy spacer prezent na święta problemy z chodzeniem na smyczy przepisy prawa psie sporty pływanie red nose relacja rottweiler roxi rozwój psa seter irlandzki silesia city center situs togel sledy smycz śnieg socjalizacja spacer spacer grupowy spacer indywidualny spacer z petsitterem spacer z psem spacerowanie z psami spaceruj z psem spacerujzpsem spacery z psami spacery z psami w Katowicach spacerzpsem spcer sport sporty siłowe spring pole sprzęt dla psa StaćMnieNaSukces staffik strefa biznesu SukcesPisanySzminką święta sylwetka psa sytuacje na spacerach szarpak szarpak dla psa szczeniak szczęśliwy pies szkolenie psa teqi the yellow dog project toto slot toto togel trening trening z psem trenuje z moim psem trenuje z psem trenuje ze swoim psem ttb wąchanie wakacje z psem weight pulling więź więź z psem woda WP wycieczka z psem wyprowadzanie psów wyprowadzanie psów katowice wyprowadzaniepsów york yorkshire terrier zabawa zabawa edukacyjna zabawa z psem zabawka dla psa zabawka edukacyjna zadowolony pies zatrute kiełbasy zaufanie zawód petsittera zdrowy pies zima żółta wstążka zrób to sam zrównoważony rozwój psa
Podoba Ci się to co robię?

Sprawdź moją ofertę oraz skontaktuj się.
Zapraszam też do polubienia profilu na FB oraz obserwacji Instagrama, żeby być na bieżąco :)

Teqi

Chcesz na bieżąco śledzić szczęśliwe życie wizytówki PETSI – Teqi?
Obserwuj jej przygody na Instagramie @tetkateqi_amstaff

Szafirkowo-rubinowe

Obserwuj przygody na Instagramie @szafirkowo_rubinowe